Krzysztof Kolumb


Strona główna -> Portugalia -> Krzysztof Kolumb
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Krzysztof Kolumb był światowej sławy podróżnikiem i odkrywcą, pochodzącym z Włoch, ale działającym w służbie króla Hiszpanii. Żył w latach 1451-1506 i historycy zakładają, że urodził się w Genui, choć fakt ten nie jest do końca potwierdzony.


Krzysztof Kolumb był największym w historii podróżnikiem

Życie

Kolumb pochodził z ubogiej rodziny, Ojciec Krzysztofa - Domenico Kolumb był tkaczem- sukiennikiem. W historii zapisali się jeszcze dwaj bracia wielkiego odkrywcy: Giacomo i Bartolome, którzy razem z Nim wyruszyli w podróż do Nowego Świata. Przygodę z żeglarstwem rozpoczął w Genui, która w owych czasach była wielkim ośrodkiem handlu morskiego i żeglugi. W 1477 roku Krzysztof Kolumb wraz z bratem Bartolomeo, z zawodu kartografem przybywa do Portugalii. Zamieszkują w Lizbonie gdzie obaj zajmując się kreśleniem map na zlecenie. Zajęcie to rozbudziło w Kolumbie pasję podróżowania. Rysując mapy interesował się dalekimi lądami i zamorskimi wyprawami. Swoją wiedzę pogłębiał także pracując, jako agent handlowy. Jego dociekliwość w studiowaniu map doprowadziła go do przekonania, że istnieje droga do Indii wiodąca na zachód poprzez Atlantyk. Swoją teorią próbował zainteresować któregoś z europejskich władców, ale nie znalazł długo uznania. Po próbach na dworach portugalskich, francuskich i angielskim Kolumb trafia na dwór Hiszpanii gdzie królową była Izabella I. Krzysztof Kolumb długo musiał czekać na decyzję królowej. Zastanawianie się i przygotowywanie wyprawy trwało siedem lat.

Wyprawy

Pierwsza wyprawa rozpoczęła się 3 sierpnia 1492 roku. Kolumb otrzymał od królowej kastylijskiej tytuł Admirała. Jego flotylla składała się z trzech doskonale wyposażonych karawel- Pinta, Ninia i Santa Maria. Tę ostatnią Kolumb wybrał na okręt flagowy. Po krótkim postoju na Wyspach Kanaryjskich wyprawa wyruszyła na zachód a po dwóch miesiącach dotarła do pierwszej Wyspy Watlinga. 28 października Kolumb odkrywa Kubę, 6 grudnia Haiti i nazywa wyspę Hispaniola oraz obiera ją na swoją kwaterę. Santa Maria rozbija się, a kontakt z Pintą zostaje zerwany, więc Kolumb postanawia wracać do Hiszpanii gdzie zawija do portu w Palos 15 marca 1493 roku. Druga wyprawa miała miejsce 25 września 1493 roku. Kolumb odkrywa podczas niej Dominikę, Maria- Galantę, Gwadelupę, Antiguę oraz Portoryko, a jakiś czas później Jamajkę. Do Hiszpanii Kolumb wraca 11 czerwca. Kolumb jeszcze dwa razy wyruszał ku brzegom Nowego Świata przez cały czas sądząc, że to Indie, ale jego odkrycia potwierdziły dopiero wyprawy Amerigo Vespucci w 1501 roku.

Znaczenie odkryć

Krzysztof Kolumb zasłużył się nie tylko dzięki swojej pasji podróżowania i przekonaniu o możliwej morskiej drodze do Indii. W rzeczywistości jego odkrycia otworzyły drogą handlu i miejsce dla nowych kolonii. Poszerzanie wpływów hiszpańskich i portugalskich miało ogromne znaczenie dla potęgi państwa. Poza tym samo odkrycie Ameryki sprawiło, ze kontynent ten zyskał szansę na ucywilizowanie. Przed Kolumbem żyli tam jedynie prymitywni Indianie a z Europy dotarła do Ameryki kultura i cywilizacja.Podbój nowych ziem przyczynił się do bogactwa pierwszych imperiów kolonialnych - Portugalii i Hiszpanii. W XVII wieku dołączyła do nich także Anglia.

 Portugalia - miasta

Braga Evora Lizbona Porto Sintra


Portugalia - co warto wiedziećPortugalia - Kuchnia Portugalska Kuchnia Portugalska
Kuchnia portugalska składa się z prostych, lecz pożywnych i zdrowych dań. To ...
Portugalia - Tradycje w Portugalii Tradycje w Portugalii
Tradycją portugalską jest corrida lub tourada, jest to kontrowersyjny i niezwykle ...
Portugalia - Ciekawostki o Portugalii Ciekawostki o Portugalii
W Lizbonie co cztery lata odbywa się trwające pięć dni Święto ...
Portugalia - Pamiątki w Portugalii Pamiątki w Portugalii
Najczęściej kupowanymi przez turystów pamiątkami w Portugalii są wyroby rękodzielnicze, ...
Portugalia - Święta w Portugalii Święta w Portugalii
Portugalia jest krajem katolickim, wobec czego większość świąt jest ...
Portugalia - Taksówki w Portugalii Taksówki w Portugalii
W Portugalii taksówki są koloru beżowego, z charakterystycznym ...
Portugalia - Przepisy drogowe w Portugalii Przepisy drogowe w Portugalii
Prawo jazdy kategorii B może uzyskać osoba, która ukończyła 18 ...
Portugalia - Parkowanie i parkingi w Portugalii Parkowanie i parkingi w Portugalii
W Portugalii strefy ograniczonego parkowania, wyposażone w parkometry, oznaczone niebieskimi ...
Portugalia - Portugalia mapa Portugalia mapa

Krzysztof Kolumb - komentarze:


Krzysztof Kolumb komentarz Jolanta E. Santo
2013-01-16 02:18:24
Krzysztof Kolumb nie odgrywa prawie zadnej roli w historii odkryc geograficznych Porugalii. Oficjalnie wiadomo jednak, ze przed przejsciem na zold Królów Katolickich ozenil sie z Portugalka, panna Zarco, córka gubernatora wyspy Porto Santo (druga w Archipelago Madery). Wedlug ostatnich informacji Kolumb nie pochodzil z Genui ale z miejscowosci Cuba w prowincji Alentejo i byl rodowitym Portugalczykiem i zostal wyslany na tzw. "przeszpiegi" do Hiszpanii aby kontrolowac poczynania korony hiszpanskiej w dziedzinie odkryc geograficznych. Najslynniejszym zeglazem portugalskim byl nie Kolumb, ale Vasco da Gama, który jako pierwszy odkryl i doplynal do Indii. Pochowany jest w Lizbonie, w Klasztorze Hieronimitów. Drugim slynnym zeglazem jest Pedro Alvares Cabral, który doplynal do Brazylii (dlatego Brazylia jest jedynym krajem w Ameryce Lacinskiej gdzie mówi sie po portugalsku, a nie po hiszpansku).


Krzysztof Kolumb - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies